MediaTech

Kto wydymał media w Polsce. 98% właścicieli prasy to Niemcy

Niemiecka hegemonia w polskich mediach - Kopia

 

98% kapitału mediów jest w rękach zagranicznych (głównie niemieckich).

Podczas zaborów było lepiej, bo chociaż była cenzura, to większość prasy była w rękach polskich. I było wiadomo, kto jest kim. Wiadomości choć były cenzurowane, to informacje i poglądy były przemycane, tak jak robiły to kabarety w czasach PRL-u.

Tutaj o prasie podczas zaborów w latach 1831-1914

Piata władza: Media. 98% w rękach cudzoziemców?

Co ciekawe, w Niemczech (większość mediów w Polsce jest w ich rękach) jest prawo zabraniające, by obcy kapitał był właścicielem niemieckich mediów. Sprytnie. Mając taka przewagę, obce państwa mogą nam do woli paplać bzdury, tworzyć nasz światopogląd i odpowiednio ukierunkowywać.

Bardzo mnie zainteresował temat mediów w ostatnich latach, ale nie wszystko było jasne. Grzebałem, grzebałem i się dogrzebałem. Fakty i liczby są porażające. Tylko 2% całej prasy polskiej (bez dzienników) w przeliczeniu na ilość wydań jest w rękach polskich. A reszta?

Polska prasa w rękach niemieckich - szczegóły

Na powyższym obrazku widać jasno. Z 6 928 000 wydań prasy (pomijając dzienniki ogólnopolskie) 6 764 000 należy do właścicieli zagranicznych, a do polskich zaledwie 164 000.

To daje prawie 98% kapitału zagranicznego, a w polskim posiadaniu zaledwie 2% kapitału polskiego, w przeliczeniu na ilość wydań.

Należy, również pamiętać, że nawet tzw. polskie media, maja często bardzo mętne powiązania i trudno jasno i jednoznacznie powiedzieć kto jest ich prawdziwym właścicielem.

I tu mam na myśli np. spółkę AGORA SA w skład której wchodzi Gazeta Wyborcza, z głównodowodzącym Adamem Michnikiem, który notorycznie pozywa do sądów jakichkolwiek redaktorów piszących o nim zbyt dużo prawdy. Więc nie będę się o nim zbytnio rozpisywał, mając nadzieję, że tego artykułu nie zobaczy, a jeśli zobaczy to go zbagatelizuje.

Tak czy siak, osobiście nie ufam polskim mediom również. Dzięki temu mogę przyglądać się wszystkim wiadomościom z boku, analizując jaki skutek chciał wywołać dany autor i dlaczego.

Manipulacja w mediach jest Bogiem

Np. czytając ten artykuł, zastanów się: Kto go pisze i dlaczego? Robiąc tak za każdym razem, oglądając filmy, wiadomości, będziesz niezależną myślącą jednostką i nie dasz się tak łatwo zbałamucić.

Pisząc ten artykuł zrobiłem pewną manipulację, podając dane tylko z zestawienia na rysunku, a właściwie zrobił to portal Money.pl. Kto jest właścicielem Money.pl, kto za nim stoi? Powiedzmy, że mieli dobre intencje i chcieli uwypuklić problem, kto wie ;).

Przytoczę teraz fakty o dziennikach (kolejność według nakładów jednorazowych 2010):

Oczywiście procenty, że polski kapitał to tylko 2% są grubo przesadzone, bo nie są wzięte pod uwagę wszystkie tytuły.

Wydawcy zagraniczni są właścicielami 138 czasopism, które sprzedały ogółem ponad 567 milionów egzemplarzy, natomiast rodzime wydawnictwa kontrolują ledwie 47 tytułów, co przełożyło się na 178 milionów sprzedanych egzemplarzy. Podmioty o kapitale zagranicznym kontrolują więc aż 76% rynku prasy.

Spółki z kapitałem zagranicznym:

Wydawnictwo Bauer (Heinrich Bauer Verlag Kommanditgesellschaft) – 39 czasopism – 248 milionów wydań rocznie – 33% udziału w rynku

Ringier Axel Springer 122 milonów wydań – 16% udziału w rynku

Polska Press (Verlagsgruppe Passau) dane z 2012 – 22 tytuły i kontrola większości prasy lokalnej – 111 milionów wydań – 15% udziału w rynku.

Niemieckie firmy i media w Polsce

Polscy wydawcy:

Agora SA – 11 tytułów – 55 milionów wydań – 7,5% udziałów w rynku

Grupa ZPR Media48 milionów wydań

Grupa Gremi – 18 milionów wydań

Westa Druk Mirosław Kuliś (właściciel tygodnika „Angora”) – 15 milionów,

Infor Biznes (wydawca „Gazety Prawnej”) – 11 milionów, Fundacja Gościa Niedzielnego (właściciel tygodnika „Gość Niedzielny”) – 7 milionów,

Polityka Sp z.o.o. ( tygodnik Polityka) – 6 milionów,

PMPG Polskie Media (wydawca tygodników „Do Rzeczy” i „Wprost”) – 6 milionów,

Fratria (właściciel tygodnia „wSieci”) – 4 miliony.

Niestety w telewizji, radiu i internecie nie jest lepiej

Właściciele mediów w Polsce - portale, radio, telewizja, prasa

 

Napoleon mawiał, że bardziej boi się trzech gazet niż trzech tysięcy bagnetów

 

Kolejne interpretacje w obrazach

Niemieckie macki - właściciele mediów w Polsce

Niemieckie media w Polsce Interpretacja

 

Polska prasa na emigracji z 2017

comment_dEdUTbFhTcmdojHyLUCwbPPMjrBls8z5 - Kopia

Właściciele mediów w Polsce prasa

 

Niektóre dane procentowe i ilości wydań mogą być nie pełne lub się nie zgadzać ze sobą, ponieważ źródła informacji są różne i z różnych lat.

 

Źródła:

Money.pl

Wikipedia,

WirtualneMedia.pl

Wsieci.pl

Jagiellonski24.pl

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/media-w-polsce-do-kogo-naleza-gazety-lokalne,217,1,1996761.html

http://www.geekweek.pl/artykuly/25125/do-kogo-naleza-media—zagraniczny-kapital-w-polskich-mediach

http://wpolityce.pl/polityka/258418-wsieci-czy-mozna-podbic-kraj-nie-oddajac-ani-jednego-wystrzalu-mozna-sprawdz-raport-o-stanie-posiadania-niemieckich-koncernow-w-mediach-w-polsce

22 komentarze do “Kto wydymał media w Polsce. 98% właścicieli prasy to Niemcy

 • Trudno, autorze, wywnioskować, jaką opcją Ty jesteś 😉
  szkoda, ze nie wspomniałeś o Putinie, który wprowadził bardzo ładną ustawę ograniczającą udział kapitału zagranicznego w mediach rosyjskich. Czyżby jakaś alergia na Rosję? 😉

  Odpowiedz
  • Moja opcja jest iść za sobą 🙂 A o Putinie nie słyszałem, nie śledzę wszystkiego na bieżąco. Wiem, że w samej Rosji dzieje się sporo pozytywnych zjawisk, ale informacje o nich dochodzą do nas w zmienionej formie przez negatywnie nastawioną do Rosji propagandę zachodnią. Jak poznawałem Rosjan to często wypowiadali się pozytywnie o Putinie, ale ostatnio nie poznałem nowych Rosjan, którzy by bezpośrednio przyjechali stamtąd. I wersje tego jak u nich jest będą zależne od tego czy mieszkają w Moskwie czy poza nią i czym się zajmują na co dzień. Puki sam nie pojadę i nie włożę palca w ranę to nie uwierzę w nic 🙂

   Odpowiedz
   • Rosjanie to bardzo fajni ludzie – do tańca i do różańca. Niestety mają włodarzy takich, a nie innych. Dla jednych Putin to mąż stanu – twardy przywódca któremu marzy się powrót do potęgi ZSRR, dla innych despota, który naraża życie ludzi, dla spełnienia swoich marzeń o potędze. Dzieli nas pogląd na II wojnę światową – dla nich, byli zbawieniem ludzkości, dla nas najeźdźcą który podpisał pakt Ribbentrop – Mołotow i okupował nasz kraj do 89r. Putin napadł na 2 suwerenne kraje – Gruzję i Ukrainę i nie ma w tym żadnej propagandy, takie są fakty. Moim skromnym zdaniem, chce być na równi z USA – „roznosicielem” demokracji, który pokój i demokracje rozsiewa tam gdzie jest ropa ;), a po ich działaniach zapada chaos i głód, z tą różnicą że Putinowi zależy na powiększeniu terytorium. Tak niestety wygląda obecnie świat – USA, Rosja i Chiny – to są główni gracze, Europa tylko dzięki zjednoczeniu może coś zdziałać, dlatego tak ważna jest UE. Wiem, że nie jest to twór doskonały, ale tylko tak możemy coś zdziałać w kontaktach z wcześniej wymienionymi 3 mocarstwami.

    Odpowiedz
 • Pingback: Wspaniałe jajka mam komu je dam – ognistysmok

 • Wszyscy krzyczą ,że kapitał zagraniczny zawłaszczył polskie media . Pytam się więc . A kto miał je kupić jak w Polsce nie było bogatych ludzi . Wprowadzili nowe technologie Każdy niech sobie przypomni jak wszystkie media wyglądały . Media prywatne to i tak są nastawione na zysk , Robią to co odbiorca chce zobaczyć .Jest na rynku taki wybór ,że jeśli ktoś nie chce czytać , słuchać ,oglądać z kapitałem obcym ma wybór ,

  Odpowiedz
  • A czy sprzedawanie poniżej ceny rynkowej jest przymusem, i ma sens? Bo w większości przypadków, właśnie tak to się odbywało w latach 90tych. A poza tym gazety regionalne zostały odsprzedane, dla Axel Sprongier, nie tak dawno temu.

   Odpowiedz
 • wow…Czyli wkotce „Fakty i Mity” zostana przejete przez Watykan…??? Haahahahhaha…Polska masakra…jestem w Polsce od 2 tygodni, mieszkam w Peru i narzekalam…ale po ostatnim pobycie w Polsce calkowicie zmienilam zdanie…powiem krotko…MASAKRA!!! Masoni, Iluminaci…

  Odpowiedz
 • Taki przykład z informatyki UJ gdzie studiuję – niedawno wszystkie media okrzyknęły o egzaminie z podtekstem politycznym u nas („PISowirus”) … natomiast okazuje się że cały świat zapisuje informację metodą wymyśloną w naszym instytucie ( http://www.uj.edu.pl/wiadomosci/-/journal_content/56_INSTANCE_d82lKZvhit4m/10172/134381865 ) – tego oczywiście nasze niemieckie media nawet nie zauważyły. Media które najchętniej kopałyby Polaków są bardzo szkodliwe dla naszej mentalności.

  Odpowiedz
 • Ani słowa o Faktach i Mitach? Nie ta opcja? Nie kazali autorowi wspominać? No tak, rozumiemy.

  Odpowiedz
 • Pingback: Prawdziwa legenda o ciosie w plecy | 3obieg.pl - Serwis informacyjny dziennikarstwa obywatelskiego.

 • Pingback: APEL DO MOICH RODAKÓW | Tygodnik Szerszen

 • Pingback: ZNIEMCZONA POLSKA, ZNIEMCZENI POLACY! | Tygodnik Szerszen

 • Pingback: 21 postulatów z sierpnia 1980 roku – połowa niezrealizowana – rudaweb.pl

 • Pingback: Niewygodne fakty, których nie znajdziesz w oficjalnym obiegu! – Site Title

 • W lipcu 1993 r. „Express Wieczorny” został sprzedany za 25,9 mld starych zł (2,59 mln nowych zł) szwajcarskiej spółce Marquard Media,, sprzedawał prezes prezesów z ludźmi swymi. Sprzedawał to co darmo sobie przyznał

  Odpowiedz
 • Niemożliwe… a kto jeszcze czyta papierowe gazety?? Nawet telewizję wypiera internet. Zapomniałeś dodać że najbardziej znienawidzoną gazetą, przez obecnie nam panujących jest GW – która jest w polskich rękach 😉 TVN jest w rękach naszych najlepszych sojuszników którym robimy laskę, tfu łaskę ;). Jeśli polskie media mają wyglądać jak TVP to sprywatyzować wszystko i to jak najszybciej. Kolejnym aspektem jest rodzaj prasy – w większości to apolityczne tytuły w których „leje się wodę” a to o odchudzaniu, a to o pieczeniu itp, itd. Tele tydzień – program telewizyjny i wywiady z „gwiazdami” – jak strasznie, że jest w rękach Niemieckich… Sprawa kolejna to stygmatyzowanie – pająk z niemiecką flagą na odwłoku… Rzuć jeszcze patosem Bóg, Honor, Ojczyzna i krzycz hasło Polska dla Polaków… Dla mnie nie ma znaczenia kto jest właścicielem – zawsze zasięgam informacji z kilku źródeł, tak żeby mieć pełen obraz sytuacji. Mam swój światopogląd i przekonania – tak jak każdy z nas i nie zmieni go niemiecka gazeta, amerykański tygodnik czy polska telewizja. Przekonania wynosi się z domu, kształtuje nas rodzina, środowisko i własne doświadczenia, więc żadne media nie sprawią, że staniesz się przeciwnikiem lub zwolennikiem LGBT – bo ten aspekt nie został jeszcze poruszony.

  Odpowiedz
 • Nie tylko w Polsce,ale wszędzie nie ma niezaleznych obiektywnych mediów.Chcesz mieć obiektywna wiedzę-czytaj,ogladaj z minimum kilku (najlepiej przeciwstawnych zródeł), bo prawda zazwyczaj jest po srodku. Zalet tego jest wiele, minus jest 1-niezdecydowanie na zadna z opcji politycznych lub awersja do wszystkich

  Odpowiedz
 • Aby lepiej zrozumieć GLOBALIZM,można dostosować słownik Bertranda Russella dla KOMUNIZMU.
  Michael E.Jones : WPŁYW ŻYDOWSKIEGO REWOLUCJONIZMU NA HISTORIĘ ŚWIATA.W ramach ŻYDOWSKIEJ EWOLUCYJNIE UKSZTAŁTOWANEJ STRATEGII GRUPOWEJ trzeba mówić o procesie od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm,do ŻYDOBANDERYZMU,który zintensyfikował militaryzację handlu wojną i pokojem w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.

  Odpowiedz
 • Media to władza dzięki temu mamy podzielony kraj na tych co robią oraz tych co tylko wbijają szpilkę w dupę elitom rządzącym
  dlatego że! media są w rekach niemieckich !
  jeśli nie widzicie do czego to doprowadza to jeśteście ślepi! to wojna wpływów !
  dla niektórych ludzi nie istotne nawet !
  że groziłoby to rozbrojeniem Kraju oraz niepisany rozbiór Polski ! aktualnie Koncern Orlen zaczyna wykupywać tytuły ale widzę że to po prostu to walka z wiatrakami! sądziłem że około 30- 55% ale że prawie sto ? to nie! weźmy pod uwagę internet!!! i głupotę ludzi a na prawdę ich niewiedzę?! to krok od dużego problemu!! pozdrawiam noworocznie WSZYSTKICH ! POLAKÓW.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *